Nazar Boncuğu

İnsanları özellikle kem gözlere karşı koruduğu düşünülen nazar boncuğu günümüzde aksesuar olarak pek çok farklı alanda kullanılmaktadır.

Musevi, Hristiyan, Budist, Hindu toplumlarının yanı sıra Müslümanlarda da kullanılan nazar boncuğu figürü anlamı merak edilmektedir. Eski tarihlerden günümüze kadar özellikle pek çok farklı kültürde yer almış olan göz figürü özellikle kötülüklerin uzaklaştırılması için tılsım olarak kabul görmüştür. Sahip olduğu tılsım nedeni ile tarihten günümüze kadar pek çok farklı alanda kullanılmıştır. Günümüzde halen kullanımına devam edilmektedir. İnançlara göre anlamı değişse de çoğu zaman kötü düşüncelere ve kem gözlere karşı etkili olduğu düşünülmektedir.

Genel olarak göz şeklinde hazırlanmış olan figürü ile pek çok farklı alanda özellikle nazara karşı korumak amacıyla tercih edilmektedir. Göz figürü özellikle iyi ve kötü düşüncelere karşı ilk çıkış noktasının kabul edilmesi nedeni ile gözlerden korunmak için tercih edilmiştir. Aynı zamanda mavi renkli taşlar çok eski zamanlardan beri göz figürü ile şekillendirilerek günümüze kadar gelmiştir. 

Tarihi oldukça eskilere dayanan nazar boncuğu günümüzde de pek çok farklı inanışa göre kullanılmaktadır. Kullanım amacı çoğu zaman benzerlik göstermektedir. Tılsımlı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle özellikle korunmak isteyenler için kötülüklere karşı kullanımı yaygındır. Günümüzde özellikle ortaya atılan iddialar zararlı olduğunu düşündürebilir. Nazara karşı ya da kötülüklere karşı kullanıldığı gibi anlamının farklı ifadeler içerdiği de düşünülmektedir.

Nazar Boncuğu Ne Anlama Gelir?

Aksesuar olarak kullanıldığı gibi batıl inançlar nedeni ile kullanımı yaygın olan nazar boncuğu ne anlama gelir? Diye düşünenler için farklı anlamlar ifade etmektedir. Farklı dinlere ve inançlara göre anlamı değişebilir. Ancak çoğu zaman kem gözlere ve kötü bakışlara karşı koruduğu inancı nedeniyle kullanılmaktadır. Nazar boncuğunun üzerinde bulunan göz figürü bu anlamı içermektedir.

Özellikle iş yeri sahipleri ya da yeni ev alanlar gibi pek çok farklı konuda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlem almak isteyenler için kullanımı tercih edilmektedir. Farklı boyutlarda hazırlanmış olan şekilleri bulunmaktadır. Kişinin kendisine karşı olacak olan kötü bakışları engellenmesi amacıyla aksesuar şeklinde de kullanımı yaygındır. 

Çoğu zaman kuvvetli göz ve nazara karşı çatladığı düşünülmektedir. Özellikle kullanımı sırasında çatlaması bu şekilde yorumlanmaktadır. Bu nedenle göz ve nazara karşı önlem almak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Yaşanabilecek kötülüklere karşı inanç nedeniyle nazar boncuğu kullanmak isteyenler görülecek alanlara asarak kullanabilirler. Bu sayede gözü ve nazarı engellediği düşünülür. 

Yalnızca yuvarlak şekilde hazırlanmaz. Birbirinden farklı şekillerde hazırlanabilir. Farklı şekillerinin oluşturulması özellikle kullanıcılar için yapılacak olan tercihler sırasında daha fazla seçenek arasından seçim yapılmasını sağlamaktadır. Şekli pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Çoğu zaman koyu mavi üzerine beyaz göz şeklinin oluşturulması tercih edilmektedir. Ancak bazı durumlarda farklı renklerle hazırlanması özellikle görsellik açısından da tercih edilmesini sağlamaktadır.

Nazar Boncuğu Nasıl Yapılır?

Fabrikalarda özel olarak üretime sağlanmaktadır. Aşamalı şekilde gerçekleştirilecek olan işlemler konusunda nazar boncuğu nasıl yapılır? Sorusu akıllara gelmektedir. Cam kullanılarak hazırlanması sağlanır. Fabrikalarda özellikle oluşan atık cam israfını engellemek amacıyla kullanılmış olan camlar yeniden işlenmektedir. Cam ile hazırlanması nedeniyle düşmesi ya da sert tepki uygulanması durumunda kırılması mümkündür.

Geniş kullanım alanına sahip olan nazar boncukların fabrikalarda aşamalardan geçirilerek hazırlanmaktadır. Üzerinde uygulanan göz figürü birbirinden farklı renk seçenekleri ile uygulanabilir. Aynı zamanda günümüzde aksesuar kullanımında birbirinden farklı renk seçeneklerinin uygulanması da mümkündür. İlk aşamada kullanılan camlar eritilerek hammadde haline getirilmektedir. Daha sonrasında istenilen yuvarlak şeklin oluşturulması için uygun ekipmanlar ile işlem yapılmaktadır.

Her aşamada farklı ekipmanlar kullanılmaktadır. Kullanılan ekipmanlar sayesinde istenilen şeklin oluşturulması sağlanmaktadır. Şeklin oluşturulmasının ardından üzerine aynı şekilde farklı renklerdeki camlar ile göz figürü eklenmektedir. Kabartma şeklinde hazırlanan figür beyaz ve ortası siyah renkte hazırlanabilecek bir farklı renklerin birleşimi ile hazırlanabilir. 

Nazar Boncuğu Ne İşe Yarar?

Tarihler boyunca pek çok farklı kültürde yer edinmiş olan nazar boncuğu ne işe yarar? Diye düşünenler için özellikle kem gözlerden korumak ya da nazara karşı önlem almak amacıyla tercih edilmesi söz konusu olmaktadır. Oluşturulan göz figürü özellikle kötülüklere karşı güçlü bir tılsım olması nedeni ile tercih edilmektedir. Pek çok farklı kültürde yeri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra aksesuar olarak kullanımı da söz konusu olmaktadır. 

Günümüzde pek çok farklı kişisel aksesuarda da kullanımı yaygındır. Bileklik, kolye, halhal, küpe, seramik duvar süsleri, tespih gibi farklı tasarımlar da sıklıkla kullanılmaktadır. Farklı anlamlar yüklenilmesinin yanı sıra görsellik açısından da tercih edilmektedir. Mavi renk üzerine uygulanacak olan farklı renk seçenekleriyle hazırlanmaktadır. Orta kısmında oluşturulan göz figürü özellikleri nazara karşı korunmak isteyenler tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.

Nazar, kötü göz ve kötü bakışlara karşı koruduğuna karşı olan inanç nedeniyle kullanılmaktadır. Aksesuar olarak kullanımının yanı sıra özellikle ev, iş yeri, restoran, kafe gibi pek çok farklı alanda oluşacak kötü etkilerin ortadan kaldırılması amacıyla kullanımı sağlanmaktadır. Ülkemizde de inanç nedeniyle özellikle yaygın kullanımı söz konusu olmaktadır.

Nazar Boncuğu Simgesi Nasıl Yapılır?

Günümüzde farklı inanışlara hitap etmesi nedeniyle tercih edilen nazar boncuğu simgesi nasıl yapılır? Diye düşünenler için mavi üzerine oluşturulan göz figürü şeklinin verilebilmesi için farklı aşamalardan geçirilmesi söz konusu olmaktadır. Ana maddesi cam olan nazar boncuğu yapım aşamasından ardından fırında 600-800° arasında pişirilmektedir. 

Özellikle hurda camlar veya kırılmış, çöpe atılmış camların kullanımıyla hem atık camın değerlendirilmesi hem de israfın önlenmesi amacıyla hazırlanması sağlanır. Fabrikalarda bu tarz çalışmalar yapılırken geleneksel üreticiler boyama işlemi için kullanılacak olan boyayı kendileri yapmaktadır. Renklendirme çalışmaları sırasında çinko, opal ve kobalt kullanımı sağlanır. 

Yapım aşamasında kullanılan malzemelerden bazıları şunlardır; büyük gecek, yan gecek, merdan, leh gibidir. Şekillendirme aşamasında yan gecek camın toplanmasını sağlarken kullanılacak olan büyük gecek hazırlanan camın ocağa atılmasını sağlar. Farklı aşamalardan geçirilerek hazırlanacak olan nazar boncukları farklı boyutlarda hazırlanabilir. Kullanılacak olan alana göre en uygun seçeneğin belirlenebilmesi için birbirinden farklı şekil ve boyutlarda hazırlanması sağlanır. Yeniliklerin uygulanmasıyla birbirinden farklı renk seçenekleri ile de oluşturulması sağlanmaktadır.

Renk ve şekil bakımından farklılık göstermesi söz konusu olabilir. Ancak mavi renk üzerine beyaz şekilde oluşturulacak olan göz figürü ile hazırlanmaktadır. Günümüzde modernleştirme amacıyla birbirinden farklı renk seçeneklerinin kullanımı da söz konusu olmaktadır. Mavi cam üzerine beyaz ve ortası siyah şeklinde göz oluşturulmaktadır. Atık camların kullanımıyla hazırlanmış olan nazar boncukları özellikle camın israf edilmesini engellemektedir. Bu nedenle günümüzde fabrikalarda toplanmış olan atık camlar ya da kullanılmış kırılmış camlar ile hazırlanması sağlanmaktadır.

Son dönemde özellikle filmlerde sıklıkla yer verilen figürlerden biridir. Ancak bu nedenle kötü olayları işaret ettiği düşünülmektedir. Çoğu zaman nazar ve kötü gözle karşı kullanımının yanlış düşünceden ibaret olduğu da vurgulanmaktadır. Özellikle kullanılmaması yönünde bazı açıklamalar yapılmaktadır. Kullanıcıların bu konuda yapılan açıklamaları incelemeleri kullanımı konusunda kendi kararları daha rahat bir şekilde vermelerini sağlar.

Görünüm:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.